Tvorba hlienu je prirodzený spôsob akým sa naše telo chráni voči respiračným infekciám. Hlien nám pomáha vylúčiť z tela dráždivé látky a keď máme infekciu, bronchitídu, chrípku či prechladnutie zachytáva vírusy baktérie a zápalové bunky, ktoré nám dokážu spôsobiť najväčšie škody.

Základnými príznakmi sú ťažkosti s dýchaním, priebežna nádcha, neustály kašeľ, pocit slabosti a podobne. Zvyčajne sa nám ho podarí vyklašľal von, no niekedy sa ho vieme len horko-ťažko zbaviť.

Tu sú rady, ako sa hlienu jednoducho zbavíte:

Citróny

Vitamín C, na ktorý sú citróny bohaté pomáha nášmu imunitnému systému bojovať proti infekciám. Existujú dva spôsoby, ako citrón využiť. Buď môžete pridať dve čajové lyžičky citrónovej šťavy a lyžicu medu do pohára teplej vody a piť to najmenej trikrát denne, alebo vezmete plátok citróna, posypete ho soľou a šťavu vysajete. Táto metóda by vás mala efektívne zbaviť hlienu. Sice je to kvôli chuti viac pre odvážnych, no odporúča sa to robiť dvakrát denne.

Naparovanie

Naparovanie je jedným z najlepších spôsobov, ako pomôcť uvoľniť hlien. Tým, že sa para dostane do vášho dýchacieho systému, vytvára viac kvapaliny a ľahšie sa tak hlienu zbavíte. Najlepší spôsob je dopriať si teplý kúpeľ a keď je v kúpelni veľa pary môžete relaxovať a vaším pľúcam súčasne pomôžete zbaviť sa hlienu jednoduchšie.
Alebo môžete nechať zovrieť vodu v hrnci, prikryť si hlavu uterákom a inhalovať paru asi desať minút. Tento jednoduchý trik môžete použiť niekoľko krát denne.

Slaná voda

Soľný roztok je silný antibakteriálny prostriedok, pomáha krku relaxovať a bojovať proti zápalu. Ak to chcete naplno využiť, jednoducho kloktajte štvrťku lyžičky soli rozpustenej v pohári teplej vody. Opakujte to niekoľkokrát za deň.

Med

Med poskytuje predovšetkým úľavu. Obsahuje tiež dextromethorphan, látku používanú v liekoch proti kašľu a pri liečení infekcií dýchacích ciest. Najlepšie na tom je, že je neuveriteľne jednoduché začleniť med do svojho jedálnička.

Alebo jednoducho pridajte štipku čierneho korenia na lyžicu medu. Korenie pomáha v boji proti infekcii a med pomôže upokojiť vašu sliznicu. Prípadne môžete pridať lyžicu medu do pohára teplej vody a piť niekoľkokrát denne.